Bezidejan, otužan, nazadan – proračun za 2017

Aktualno 13. prosinca 2016

Klub vijećnika SDP-a i HNS-a podnio je amandmane na prijedlog Proračuna grada Ogulina za 2016. godinu. Amandmanima predlažemo provedbu prioritetnih projekata, a odgađanje projekata koji su manje važni i koji se mogu financirati iz drugih izvora, kao što su Europski fondovi.

Sanacija klizišta kod ulice Šetalište Krlenac
Planirani iznos: 250.000 kuna

Stručni pregled i sanacija klizišta kod ulice Šetalište Krlenac je prioritetan zadatak lokalne vlasti, koji je već odavno trebao biti obavljen, kako bi stanari okolnih obiteljskih kuća mogli mirno spavati. Klizišta i pokosi su nepredvidivi, nitko ne zna, dok stručnjaci geolozi točno ne utvrde, hoće li i kad će klizište “krenuti”. Neodgovorno je ulagati proračunske novce u šetnice, parkirališta i parkove, dok su kuće i životi građana ugroženi.

Uređenje kolnih pristupa iz naselja Struga i rekonstrukcija ulice Hačko – Bolnička
Planirani iznos: 150.000 kuna + 1.000.000 kuna

Gradska vlast već 25 godina ulaže u periferne dijelove grada, gdje žive njihovi glasači, a zanemaruje centar, za što je najbolji primjer naselje Struga. U ovo naselje se ništa ne ulaže od kako je, još u bivšoj državi, izgrađeno. Njegovi stanari pri izlasku na cestu riskiraju nalet vozilom na pješake ili na druga vozila koja prometuju cestom na koju se priključuju. Rješavanje ovog problema također je od prioritetne važnosti, svakako je važnije od ulaganja u opremanja pojedinih podobnih mjesnih odbora, DVD-ova, muzeja, uređivanje rekreativnog puta, raznih izletišta i asfaltiranje puteva do šumskih izletišta po biranim mjesnim odborima.

Uređenje površina oko naselja Vijenac Ive Marinkovića
Planirani iznos: 100.000 kuna

Naselje Vijenac I. Marinkovića je još jedan primjer gradskog naselja koje gradska vlast radi nepodobne glasačke strukture zanemaruje i u koje se također ništa ne ulaže od kako je izgrađeno. Predloženim amandmanima predviđena su minimalna ulaganja kako bi se barem donekle uredile prometne površine ovog naselja; popločale staze do ulaza u zgrade, postavili rubnjaci, asfaltirale kolne površine, iscrtala horizontalna signalizacija, te hortikulturalno uredile zelene površine. Ovi radovi ne iziskuju značajna financijska sredstva, a obzirom na velik broj stanara imaju velik učinak.

Izgradnja rotora i spojne ceste za Poduzetničku zonu Ogulin
Planirani iznos: 680.000 kuna (prva faza)

Sadašnje križanje i spojna cesta za poduzetničku zonu ne odgovara stvarnim potrebama, nekoliko puta se dogodilo da se kamioni tegljači zaglave na silasku s državne ceste D42. Ovo se događa u uvjetima kad je poduzetnička zona prazna. Ozbiljnost lokalne vlasti da napuni poduzetničku zonu najbolje se vidi na ovom primjeru, gdje od 2002. godine od kad je zona osnovana nisu u stanju omogućiti minimalne uvjete investitorima, da mogu normalno vozilima ući u zonu, a kamoli nešto više kao što je prikladan TK priključak, kanalizaciju, logistiku u smislu administrativne potpore i drugo. Nije čudo što naša poduzetnička zona i dalje zjapi prazna, dok drugi gradovi već pune treću ili četvrtu.

Uređenje Pučkog otvorenog učilišta i frankopanske kule
Smanjenje: 2,18 milijuna kuna, financiranje iz EU fondova

Predloženim amandmanima odgađamo provedbu aktivnosti iz programa javnih potreba u kulturi i tehničkoj kulturi, konkretno ulaganja u uređenje zgrade Pučkog otvorenog učilišta i obnovu frankopanske kule, čiji dovršetak ionako nije planiran u 2017. godini. Uređenje zgrade Pučkog otvorenog učilišta gradska vlast planira provoditi još najmanje iduće tri godine i u to uložiti još najmanje 6,5 milijuna kuna – i to sve iz gradskog proračuna! A upitno je hoće li i nakon toga ovaj projekt biti dovršen! Obnovu frankopanske kule također planiraju provoditi najmanje iduće tri godine i u to uložiti još najmanje 1,8 milijuna kuna – ponovno iz gradskog proračuna!

Ovo nisu prioritetni projekti i njihova se provedba može odgoditi. Frankopanska kula stoji stotinama godina, može stajati još nekoliko. Ove projekte treba financirati sredstvima Europske unije, a ne iz gradskog proračuna koji je sve manji. Primjerice, kao što je Senj financirao obnovu kaštela Nehaj s parkom kroz projekt “Turistička valorizacija kulturno – povijesne baštine i javne infrastrukture parka Nehaj u Senju”, kao što je Šibenik financirao obnovu svoje kulturne baštine kroz projekt „Revitalizacija područja tvrđave Sv. Ivan“, itd. Gradska vlast ustrajno pronalazi razloge zašto se u Ogulinu ništa ne može financirati putem fondova EU – usprkos brojnim primjerima drugih pametnih hrvatskih gradova koji uredno svoje projekte provode novcima Europske unije, a ne iz svog proračuna.

Glupo je proračunske novce trošiti na ovakve projekte, kad postoje sredstva Europske unije. Međutim, za neke možda i nije glupo. Naime, projekti koji se provode sredstvima Europske unije se moraju provoditi transparentno, po zakonu, tu nema namještenih natječaja, pogodovanja podobnim izvođačima, zamračivanja novca i sličnih koruptivnih i kriminalnih radnji. Jer Europska unija provodi strogu kontrolu u svim fazama projekta; od dodjele sredstava iz fondova, pa tijekom izvedbe radova, kao i kasnije tijekom upotrebe objekta. Posebno podložni navedenim koruptivnim radnjama su upravo projekti kao što je uređenje zgrade Pučkog otvorenog učilišta u koje se godinama ulažu milijuni kuna, a nitko ne zna koliko, kome se što plaća i što se uopće radi. Što je veća vrijednost projekta, to je veći potencijal za zamračenje novca i izvlačenje vreća novaca za privatne i stranačke potrebe.

Bezidejan, otužan, nazadan proračun

Predloženi amandmani su interventne mjere koje niti u kojem slučaju ne spašavaju ovaj proračun koji je bezidejan, otužan, nazadan, a kojeg je predložila gradska vlast po špranci koju koristi zadnjih 25 godina. Čak i da većina u Gradskom vijeću prihvati naše amandmane, a trebali bi obzirom da su u interesu građana i svakako su većeg prioriteta, a što nitko ne može osporiti, proračun za 2017. godinu nećemo prihvatiti jer nije u funkciji razvoja grada nego je u funkciji zbrinjavanja privilegirane skupine pojedinaca koja već desetljećima bez rada i truda živi na teret građana ovog grada.

Ovakav proračun kakav je predložen predstavlja politiku kontinuiteta koja se i do sada vodila, a koja je rezultirala odlaskom građana iz Ogulina, sada je po 200 stanovnika godišnje manje u gradu, rezultirala je sve manjim brojem radnih mjesta, sve manjim plaćama u gradu, pa tako visokoobrazovani ljudi nemaju što tražiti u Ogulinu, osim ako su spremni raditi za minimalnu plaću na radnim mjestima za koja su prekvalificirani.

Prihvaćanjem proračuna ovakvog kakav je predložen ogulinke i ogulinci gube još jednu godinu, gube još svojih sugrađana, radnih mjesta,  prilika za rast i razvoj.

Građanke i građani Ogulina zaslužuju bolje!